Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Usługi przewodnickie na obszarze uprawnień

Jestem przewodnikiem górskim beskidzkim z kilkunastoletnim doświadczeniem. Przewodnictwo nie jest moim podstawowym źródłem utrzymania, to jedna z mocih pasji.  Oprowadzając wycieczki mam przyjemność ukazywać najpiękniejsze miejsca południowo-wschodniej Polski. Przewodnictwo po Bieszczadach oraz moje publikację to swoista misja, której celem jest popularyzacja idei ochrony przyrody, krajoznawstwa oraz czynnego wypoczynku na obszarach o unikatowych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych.

Posiadam uprawnienia:przewodnika beskidzkiego kl. III na obszar Beskidów Wschodnich (nr leg. 469/07), przewodnika Bieszczadzkiego Parku Narodowego (nr leg. 009/07), przewodnika po obiektach sakralnych Diecezji Przemyskiej i Rzeszowskiej oraz przewodnika Muzeum Historycznego Sanoku

Oferta przewodnicka:

  • Obsługuję wycieczki krajoznawcze, przyrodnicze, historyczne i kulturowe trasami komunikacyjnymi w południowej części województwa podkarpackiego, na obszarze Bieszczadów, Beskidu Niskiego i Sądeckiego, Gór Sanocko- Turczańskich oraz Pogórza Karpackiego.
  • Specjalizuję się także w organizacji i porwadzeniu szkoleń, warsztatow oraz wycieczek przyrodniczych. Idealne trasy dla dzieci i młodzież w Bieszczadach to ścieżki dydaktyczneLasów Państwowych, Parków Krajobrazowych oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
  • Obsługuję wycieczki przeznaczone dla dorosłych, dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Na mojej stronie znajdziecie państwo opisaną ofertę dotyczącą szlaków, ścieżek dydaktycznych oraz tras autokarowych.
  • Moja oferta przyrodnicza obejmuje także obserwacje bieszczadzkiej i beskidzkiej fauny i flory, poznawanie siedlisk leśnych i uroczysk.
  • Oferuję także pomoc w postaci konsultacji krajoznawczej treści map turystycznych i wydawnictw promocyjnych oraz w organizacji, akcji proekologicznych, kampanii na rzecz ochrony przyrody.
  • Często pracuję dla róznych firm, które w Bieszczadach kręcą filmy, videoblogi, clipy, reklamy, teledyski itp. Pracuję taże dla firm i osób, które organizują fotowarsztaty. Moim zadaniem jest pokazać im ciekawe i piękne miejsca oraz opowiedzieć ich historię.

Uważam, że:

  • przewodnik powinien dać z siebie wszystko podczas pracy z grupą. To praca dla ludzi z pasją.
  • turyści przyjeżdzając w Bieszczady, nie przyjeżdzają aby słuchać o sukcesach i poglądach przewodnika, dlatego też nie zanudzam ludzi opowieściami o sobie itp. Nie dyskutuję o polityce. Skupiam się na informacjach o regionie, ciekawostkach i rzeczach istotnych dla turystów.
  • poczucie humoru i odpowiedzialność są równie ważne jak wiedza o regionie.
  • polecacjąc kolegę/koleżankę na zastępstwo muszę być pewien, że podoła powierzonemu mu zadaniu. Współpracuję z przewodnikami,  których cenię, darzę zaufaniem i podziwiam.  Szczególnie cenię kolegów z Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych KARPATY, w którym pełnię funkcję skarbnika. 
  • targowanie się  o cenę za usługę przewodnicką nie ma większego sensu. Nie narzekam na brak zainteresowania ze strony biur i klientów. Stawki przewodnickie nie zmalały ani nie wzrosły od 8 lat, pracuję za taką samą cenę za jaką pracowałem parę lat temu. Cena dniówki przewodnickiej w przeliczeniu na każdą na osobę w autokarze nie przekracza ceny piwa w  dobrej restauracji, dlatego też moja praca polegająca na opiece i realizowaniu ułożonego programu od rana do wieczora jest nieporównywalna do kosztu noclegu czy też wyżywienia.
  • współpracuję z najlepszymi i sprawdzonymi obiektami noclegowymi i gastronomicznycmi. Nie zamierzam się wstydzić przed grupą oferując im coś czego sam nie zobaczyłem i nie oceniłem.
  • ważniejsze niż moje wszystkie medale, dyplomy i zaświadczenia są uśmiechy i podziękowania od uczestników moich wycieczek.
  • "kto się nie rozwija, ten się zwija" - przewodnictwo to wyzwanie, praca dla ludzi, którzy cały czas się dokształcają i rozwijają. Zaczynałem od wycieczek przyrodniczych i zielonych szkół. Po organizacji Redyku Karpackiego 2013 w Bieszczadach z przyjemnością i satysfakcją oprowadzam wycieczki zainteresowane tematyką kulturową.
  • gawęda przewodnicka przewodnicka może być dla grupy: benzyną, gazoliną lub naftaliną. Dlatego bardzo ważną rzeczą dla każdego przewodnika jest rozpoznanie charakteru grupy zamawiającej wycieczkę. Dla mnie istotne są następujące dane: wiek i liczba uczestników, grupa zawodowa; czy to pierwsza wizyta w Bieszczadach itd.
  • nie powinno się chwalić przewodnika przed zakończeniem wycieczki.