Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Dzikie pszczoły - przystanek 7 - Quest entomologiczny w ORW Caritas w Myczkowcach

Do pszczół samotnic zalicza się  gatunki, gdzie samica zakłada  jedno lub kilka gniazd,  aby gromadzić w nim pożywienie, złożyć jaja, a następnie zamknąć je woskiem. Bardzo często po dokonaniu tych czynności samica ginie, a w następnym roku (lub w tym samym, jeśli dany gatunek wydaje dwa pokolenia rocznie), wylęgają się młode samce i samice, które zakładają nowe gniazda.
Do pszczół samotnic zaliczamy, m.in. : pszczolinkę rudą, kornutkę (lucernową,  wykową, koniczynową, komonicową), smuklika, miesi erkę (rdzawostopkę, ryżówkę, lucernówkę, komonicówkę), spójnicę lucernową,  wigorczyka lucernowca  i murarkę(rzepakową, ogrodową i lucernową).
Najbardziej znanym dla ogrodników  gatunkiem dzikiej pszczoły jest murarka ogrodowa.  Zasklepia często puste łodygi traw, szczeliny ścian domów, drewno oraz strzechy. Potrafi zasiedlić cegły i pustaki. Murarki  wyszukują w/w miejscach szczeliny  o rurowym przekroju, gdzie składają jaja  i magazynują spory zapas pyłku dla larwy. Zamykają wylot ze szczeliny mieszaniną śliny i gliny. Larwy odżywiają się pyłkiem pozostawionym przez samicę, przeobrażają się w utworzonym przez siebie kokonie. Zimują jako osobniki dorosłe ukryte w komórkach gniazda. Wiosną przegryzają się na zewnątrz i opuszczają kokon. Murarka niekiedy tworzy kolonie w skład, których wchodzi wiele samic. Murarki są niezwykle przydatne jako łatwe w hodowli zapylacze. Są znacznie bardziej wydajne niż pszczoły miodne. Do zapylenia 1 ha sadu wystarczy od 550-3100 samic, czyli znacznie mniej niż           w przypadku pszczoły miodnej. Zalecana obsada 1 ha sadu w przypadku pszczoły miodnej powinna wynosić kilka rodzin pszczelich, czyli od 240 tys. pszczół. Murarki są łagodnymi sąsiadami człowieka, nie mają silnego instynktu obrony gniazda i nie atakują tak agresywnie  jak pszczoła miodna w razie zbliżenia się intruza do siedliska.