Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Trzmiele - przystanek 8 - Quest entomologiczny w ORW Caritas w Myczkowcach

Trzmiele są błonkówkami o charakterystycznym krępym i mocno owłosionym ciele, ich lot jest ciężki i głośny. Owłosienie umożliwia trzmielom zapylanie roślin w temperaturze poniżej  10˚C, podczas gdy pszczoły miodne wylatują z gniazd gdy temperatura przekracza 12˚C, murarki natomiast powyżej 15 ˚C.
W odróżnieniu od pszczół, trzmiele pracują przy zachmurzonym niebie, niewielkich opadach deszczu i dość silnym wietrze. Są skrupulatne i pracowite, nektar i pyłek zbierają sprawiedliwie z każdej dostępnej im owadopylnej rośliny, w przeciwieństwie do pszczoły miodnej, która preferuje kwiaty tego samego gatunku, nawet jeśli inne rodzaje pokarmu są     w tym czasie dostępne. Trzmiele podobnie jak pszczoły posiadają aparat gębowy gryząco- liżący, z tym że języczek pszczoły ma zaledwie 7 mm, podczas gdy u trzmieli osiąga rozmiary do 24 mm. Pozwala to omawianym owadom zapylić wiele gatunków o głębokich kwiatach. W Polsce występuje 29 gatunków trzmieli , wszystkie objęto ochroną gatunkową i ujęto w  Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Większość rodzimych gatunków  trzmieli gniazda zakłada w ziemi lub na powierzchni gruntu. Wykorzystują porzucone nory gryzoni, kopczyki ziemi, kępy roślin. Niektóre gatunki gniazdują wyżej – w dziuplach lub murach domów. Warto w ogrodach tworzyć kopczyki kamieni lub gałęzi, a ich wnętrze wypełnić sianem, mchem lub trocinami. W ogrodzie przyjaznym trzmielom warto zadbać o to, aby nasadzić w nim rośliny kwitnące od kwietnia do października, w porach największej aktywności trzmieli. W kwietniu i maju  są to grusze, jabłonie i czereśnie oraz porzeczki, a także wrzośce, miodunki, jasnota purpurowa. W maju i czerwcu trzmiele chętne odwiedzają pomidory i ogórki. Spora rzesza hodowców w/w warzyw hoduje w swych szklarniach kilka rodzin trzmieli. W maju i czerwcu trzmiele zapylają także: tojady, koniczyny, malwy, kasztanowce, głogi, lilaki sierpień i wrzesień to pora kwitnienia wrzosów, jeżyn i niektórych wiciokrzewów. Trzmiele żądlą jedynie w ostateczności, są miłym dla oka i bardzo pożytecznym sąsiadem w przydomowym ogrodzie.

Portret trzmiela ziemnegoTrzmiel ziemnyTrzmielTrzmiel ziemny w locieTrzmiele zielneTrzmiele zielnetrzmieleTrzmielTrzmiel