Piotr Kutiak
tel. 663 740 066
e-mail: piotrkutiak@wp.pl
Więcej...

Piotr Kutiak-przewodnik beskidzki

"W górach jest wszystko co kocham,
góry to przystań, niekończąca się nadzieja,
że można żyć życiem i wierzyć nie dotykając"


ks. Józef Tischner


Jestem przewodnikiem beskidzkim kl. III na obszar Beskidów Wschodnich. Teren moich uprawnień obejmuje następujące regiony: Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Góry Sanocko-Turczańskie oraz Pogórza: Bieszczadzkie,  Bukowskie, Przemyskie, Dynowskie, Strzyżowskie, Ciężkowickie, Rożnowskie i Rzeszowskie. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że jest to fragment południowo-wschodniej Polski, którego południową granicę tyczy pogranicze polskich i słowackich Karpat od Przełęczy Tylickiej po Przełęcz Użocką. Granica wschodnią jest granica państwa do Przemyśla, północną - droga łącząca Przemyśl, Jarosław, Leżajsk, Rzeszów i Tarnów. Zachodnią umowną granicą są rzeki: Dunajec i Poprad.

Jestem urzędnikiem samorządowym, pracuję na stanowisku podinspektora d/s ochrony środowiska. Posiadam średnie i wyższe wykształcenie leśne. Do lipca 2015r. (zanim złożyłem rezygnację) przez dwanaście lat pełniłem funkcję Wiceprezesa Zarządu Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Sanoku. Od ośmiu lat pełnię różne funkcje w zarządzie elitarnej organizacji przewodników -  Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych KARPATY. Od roku 2016 pełnię rolę skarbnika SPT Karpaty. Jestem także członkiem zarządu Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego. Od dwunastu lat udzielam się w wielu inicjatywach i projektach proekologicznych, kulturowych i turystycznych. Koordynowałem wiele z nich współpracując z organizacjami i samorządami z południowej i centralnej Polski, Słowacji, Ukrainy i Austrii. Zdobyte podczas wspólnych działań kontakty wykorzystuję do organizacji warsztatów i szkoleń ekologicznych w Sanoku oraz na terenie województwa podkarpackiego.
Od roku 2004 zajmuję się zawodowo edukacją ekologiczną w moim mieście angażując dzieci, młodzież i dorosłych w kampanie i działania na rzecz ochrony przyrody ojczystej.

Moja przygoda z turystyką kwalifikowaną zaczęła się ponad dwadzieścia siedem lat temu, kiedy już jako dziecko interesowałem się fauną Sanoka i okolic. Nie bez powodu wybrałem jako szkołę średnią Technikum Leśne w Lesku, gdzie mogłem rozwijać swoje zainteresowania. Praca w Nadleśnictwie Brzozów, w  firmach ogrodniczych oraz studia na kierunku ochrona przyrody i zasobów leśnych utwierdziły moje ambicje w poszukiwaniu tajemnic przyrodniczych regionu oraz popularyzacji wiedzy leśnej i ekologicznej. Od kilku lat goszcząc w sanockich placówkach oświatowych oraz w stroju przewodnickim na bieszczadzkich szlakach spłacam dług otrzymanej wiedzy od nauczycieli, leśników, profesorów, kolegów przewodników oraz od wszystkich tych, których spotykam na swojej drodze, od których dowiaduję się coraz to nowych interesujących ciekawostek o regionie.

Zapraszam do pobrania przewodnika po Bieszczadach, który napisałem wraz z kolegami: Robertem Bańskoszem, Arkadiuszem Komskim i Pawłem Wójcikiem. Od kwiernia 2016 r. zainteresowanym polecam mój najnowszy e-przewodnik "Karpacki Mikrokosmos".

Adam Pikuła, Marek Styczyński, Piotr KutiakZ żoną AgnieszkąRajdy PTTK -2007r.Eko-wycieczka w parku miejskim w Sanoku z gimnazjalistamiPlatforma widokowa w parku miejskim w SanokuPrelekcja w Szkole Podstawowej nr 2Wycieczka w parku z Szkoła Podstawową nr 6Na statku wycieczkowym Tramp - 2011r.Ratując orlika krzykliwegoKurs Przewodnicki 2006 rSmolnik nad Sanem Cerkiew UNESCO2016r. z kolegami na prywatnym szkoleniu w Bardejovie2016r. Zarząd Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty2013r. z Osadzkiego Wierchu